Kreatywni w Fotografii, edycja IV to cykl bezpłatnych warsztatów, spacerów fotograficznych i pleneru zakończonych wystawą podsumowującą. Spotkania w ramach projektu przeznaczone były dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów), mieszkańców: Lublina, Krasnegostawu, Trawnik i Wojsławic.
Poprzez Kreatywnych w Fotografii chcieliśmy ukazać fotografię jako dziedzinę rozwijającą ekspresję twórczą, wrażliwość artystyczną oraz zindywidualizowane i kreatywne myślenie. Z pomocą różnorodnych tematycznie warsztatów, spotkań, plenerów, wystaw ukazywaliśmy różne oblicza fotografii. Przybliżaliśmy zarówno tradycyjne techniki fotograficzne jak i cyfrowe oraz balansujące na granicy fotografii, street artu i do it yourself (zrób to sam). Jednocześnie chcieliśmy wykorzystać obraz, który jest obecnie jednym z najważniejszych i najpopularniejszych środków komunikacji społecznej do zwiększania uczestnictwa w życiu kulturalnym osób rzadko korzystających z oferty kulturalno-edukacyjnej lub też mających do niej ograniczony dostęp.
W ramach tej edycji zaproponowaliśmy następujące wydarzenia:
1. Warsztaty z tradycyjnych technik fotograficznych:
– Luksografia – podczas warsztatów otrzymywaliśmy obrazy poprzez bezpośrednie naświetlanie materiałów światłoczułych, na które nałożyliśmy wcześniej przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości.
– Fotografia otworkowa – warsztat poświęcony tradycyjnej technice wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura.
– Mokry kolodion – warsztat poświęcony jednej ze szlachetnych technik fotografii.
2.Warsztaty fotografii klasycznej:
– Fotografowanie aparatami analogowymi i praca w ciemni – podczas warsztatu uczestnicy uczyli się obsługi aparatu analogowego, prawidłowego kadrowania, poznawali zasady kompozycji oraz dowiedzieli się w jaki sposób wywołuje się filmy czarno-białe a w jaki kolorowe.
3. Warsztaty fotografii cyfrowej:
– Podstawy fotografii cyfrowej – podczas warsztatów uczestnicy poznali zasady tworzenia dobrych zdjęć, wykorzystania oświetlenia i kompozycji.
– Fotografia dziecięca – podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób robić dobre zdjęcia dzieci, jak fotografować dzieci w ruchu, jakich sztuczek używać aby skupić uwagę dziecka.
– Fotografia reportażowa – podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób fotografować wydarzenia, których są świadkami, na co zwracać uwagę, jak wybierać zdjęcia składające się na dobry cykl dokumentujący wybrane zdarzenie.
– Malowanie światłem – warsztat techniki fotograficznej polegającej na wykorzystywaniu długiego czasu naświetlania w aparacie oraz użyciu sztucznego światła do naświetlenia zdjęcia.
– Wielokrotna ekspozycja – podczas zajęć uczestnicy poznali jeden z pierwszych sposobów fotomontażu w historii fotografii.
– Jak fotografować komórką? – podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób robić ciekawe i kreatywne zdjęcia za pomocą komórki, w jaki sposób kadrować nią i jakich ustawień aparatu w komórce używać.
4. Zrób to sam w fotografii
– Chwilowa fotografia miejska – podczas warsztatów uczestnicy wykonali szablony ze zdjęć, następnie odbili je za pomocą farby fosforyzującej i samodzielnie “wywołali” fotografie za pomocą latarki, smartfona, flesza, stworzyli fotografie, które były chwilowe i które znikneły do czasu ponownego “wywołania”.
– Fotoprezenty – podczas warsztatu uczestnicy mieli okazję przygotować prezenty z wydrukowanych wcześniej fotografii. Dowiedzieli się m.in. jak przenieść zdjęcia na kawałek drewna czy materiał.
– Skanografia – podczas warsztatu używaliśmy nietypowych obiektów, często trójwymiarowych oraz środków technicznych wspomagających proces skanowania.
5. Fotospacery
Przeprowadziliśmy 2 fotospacery dla których motywem przewodnim stała się Panorama Lublina. Mieliśmy okazję ją fotografować z:
– Baszty na Zamku w Lublinie;
– Wieży Trynitarskej – spacer ten został połączony z fotografią nocną.
6. Wyjazdowy plener fotograficzny
Zrealizowaliśmy wyjazdowy plener fotograficzny w Bieszczady podczas, które odbyły się dwa warsztaty:
– fotografii nocnej – podczas warsztatów uczestnicy poznali specyfikę fotografowania po zmierzchu, niezbędny sprzęt, dowiedzieli się jak ustawiać ostrość w warunkach nocnych, jak doświetlać zdjęcia dodatkowym źródłem światła czy też jak fotografować ruch gwiazd;
– fotografii krajobrazowej – w trakcie warsztatów uczestnicy poznali podstawy wykonywania zdjęć krajobrazowych, dowiedzieli się jak zaplanować takiego rodzaju zdjęcia, jakie światło jest najlepsze dla tego rodzaju fotografii, poznali też tajniki kompozycji, wyboru perspektywy i punktu widzenia.
7. Foto-konkurs
W ramach Kreatywnych zrealizowaliśmy wewnętrzny konkurs fotograficzny dla uczestników naszych warsztatów. Zwycięskie prace znalazły się na wystawie podsumowującej projekt oraz na specjalnie przygotowanych z tej okazji gadżetach w postaci: kalendarza naściennego, magnesów i pocztówek.
Więcej informacji:
Monika Czapka, monika.czapka@5medium.org, 605 070 042
Materiały:
Galeria z warsztatów i fotospacerów
Wystawa
Katalog wystawowy
Pocztówka „widok z Wielkiej Rawki”
Pocztówka „widok z Wieży Trynitarskiej”
Pocztówka „widok z baszty zamkowej”
Kalendarz
Magnes
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.