We współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Pracownie Orange realizujemy działania animacyjno-kulturalne wykorzystujące nowe media w 27 Pracowniach Orange znajdujących się na terenie całej Polski.
Pracownie biorące udział w projekcie miały do wyboru jedno z następujących działań:
1. Otwórz się na swoje miasto! Fotografia otworkowa.
Jak wygląda minuta czasu na jednym zdjęciu? Jak wygląda proces uchwycenia jej, a następnie pokazania? Warsztaty obejmują budowanie własnych aparatów fotograficznych (z puszki, pudełka), samodzielne wykonanie zdjęć camerą obscurą i wywoływanie w ciemni a także proces skanowania i obróbki cyfrowej. Finałem warsztatów będzie przygotowanie wystawy.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Łodygowice, Szczawne, Lisewo, Boćwinka
2. Palcem po mapie. Story Map.
Wirtualny spacer po okolicy? Coś więcej niż podróż ulicami uchwyconymi przez google maps? Podczas warsztatów przygotowujemy opowieść online o danej miejscowości.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Chmielno, Niedrzwica Duża
3. Aktywnie z mediami. Gra terenowa.
Warsztaty obejmują stworzenie gry terenowej na wybrany temat wykorzystującej (nowe) technologie. Proponujemy stworzenie “tradycyjnej” gry (z kartą gry oraz punktami gry w terenie) opartej na wykorzystaniu Instagrama, bądź wykorzystanie darmowej aplikacji Actionbound.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Złotoryja, Piotrowice, Bulkowo, Kozerki, Wysokie Mazowieckie, Rytel
4. Zinterpretuj to! Praca z tekstem i narzędziami online.
Warsztaty obejmują zebranie historii od seniorów i seniorek (dotyczących życia w danej miejscowości, bądź innego wspólnego dla wszystkich wywiadów – tematu) a następnie “przełożenie” ich przez młodzież na współczesny język. Z tak powstałych tekstów są tworzone komiksy, infografiki, memy.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Zakrzówek, Cieszanów, Ryczywół, Zbiersk Cukrownia
5. 24 Godziny. Instagram, Snapchat.
Celem działania jest udokumentowanie 24 godzin z życia danej miejscowości (od północy do północy). Wykorzystując aparaty, smartfony, mikrofony tworzymy pocztówkę pokazującą jeden dzień życia mieszkańców i miasta. Zebrane materiały dokumentują życie mieszkańców, uczniów, szkół, sklepów, parków. “24 godziny” to nie tylko nagrania wypowiedzi i zdjęć mieszkańców, to także nagrania szumu wiatru i rzeki, dźwięków ulic, bicia dzwonów.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Maćkowa Ruda, Praszka, Chmielno
6. E-kuchnia. Blog.
Celem działania jest integracja międzypokoleniowa. Podczas warsztatów dla seniorów i młodzieży wspólnie przygotujemy proste dania, fotografujemy je, spisujemy przepisy i umieszczamy na założonych blogach.
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Łęczyca, Pęchratka Polska, Trzydnik Duży, Brodnica, Ćmińsk, Nowogard
7. E-problem. Google Maps.
Celem działania jest stworzenie mapy problemów danej miejscowości/miejsca. Wykorzystując google maps przygotujemy multimedialną prezentację pokazującą kłopoty trapiące mieszkańców. Podczas spacerów fotografujemy, nagrywamy dźwięki, filmy, wywiady z mieszkańcami. Powstałe materiały nanosimy na mapę (kategoryzując je za pomocą poszczególnych pinezek).
Pracownie w których prowadzone jest działanie: Grójec, Koło, Kotórz Wielki
Koordynatorka:
Agnieszka Jarmuł
tel.: 514 181 921
e-mail: pracownieorange2018@gmail.com
Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Orange.