Mobilna Warsztatownia, edycja II
„Mobilna Warsztatownia” to oferta kilkunastu warsztatów: artystycznych, fotograficznych, z zakresu nowych mediów czy zrób to sam (DIY), która powstała z myślą o mieszkańcach mniejszych miast i miejscowości. Znalazły się w niej warsztaty dedykowane różnym grupom wiekowym, umożliwiające współpracę i integracje międzypokoleniową, pobudzające kreatywność i zdolności manualne, pokazujące w jaki sposób możemy ciekawie wykorzystywać nowe technologie. W 2020 roku nasza mobilna oferta warsztatowa wyglądała następująco:
Online:
- Projektowanie grafik? to proste – warsztat tworzenia prostych grafik komputerowych o atrakcyjnej szacie graficznej. Celem warsztatu było zapoznanie z możliwościami, jakie daje proste i darmowe narzędzie internetowe – Canva.
- E-edukator – warsztat dla animatorów i edukatorów, na którym przedstawione zostały narzędzia i aplikacje pomagające w codziennej pracy m.in. programy do tworzenia plakatów, zaproszeń, quizów aktywizujących młodzież.
- Podstawy fotografii cyfrowej – podczas warsztatu uczestnicy zostali wprowadzeni do świata fotografii cyfrowej, poznali możliwości jakie dają im ustawienia w ich aparatach, dowiedzieli się m.in. jak powstaje zdjęcie, jaką rolę w jego powstawaniu odgrywa światło oraz jak ciekawie skomponować kadr.
- Kreatywny dom – warsztaty podczas, których uczestnicy mieli możliwość stworzenia choinkowych ozdób świątecznych ze sznurka, techniką makramy.
Stacjonarne:
- Fotografia otworkowa – podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób działa aparat otworkowy i jak go samodzielnie stworzyć. Każdy z uczestników przygotował własny aparat z pudełka lub puszki, zrobił nim zdjęcie oraz wywołał je w pomieszczeniu zaaranżowanym na ciemnię fotograficzną.
- Luksografia – podczas warsztatów uczestnicy uzyskiwali „zdjęcia” bez użycia aparatu. Na papier fotograficzny nakładali materiały o różnej przeźroczystości np. liście, kwiaty, dłonie, następnie naświetlali je światłem powiększalnika oraz wywoływali w pomieszczeniu przystosowanym na ciemnię fotograficzną.
- Malowanie światłem – podczas warsztatów uczestnicy rysowali w powietrzu za pomocą: latarek, zimnych ogni, hula-hop ze światełkami oraz fotografowali osoby w ten sposób rysujące.
- Animacja poklatkowa – na warsztatach uczestnicy dowiedzieli się czym jest animacja poklatkowa, jakie możemy wyróżnić jej rodzaje oraz jak pracuje się nad taką animacją. Przygotowali również wspólnie własną animację poklatkową.
- (W)graj się w okolicę! – podczas warsztatu uczestnicy przygotowali grę terenową w aplikacji Actionbound. Mieli również możliwość zaproszenia lokalnej społeczności do przetestowania zrealizowanej gry.
- Kultura manualna – warsztat podczas, których uczestnicy mieli możliwość przyozdobienia w wybrany przez siebie motyw torby wielokrotnego użytku.
- Upcykling – warsztat podczas, którego uczestnicy przy użyciu wybranej metody: decoupage (przyklejanie na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej) lub fototransfer (wydruki laserowe są przenoszone na wybrane powierzchnie za pomocą fototransferu) mieli możliwość zamienienia np. niepotrzebnego słoika czy butelki w nowoczesny flakon.
- Scrapbooking – warsztat podczas, którego uczestnicy mieli możliwość stworzenia metodą scrapbookingu ramek na zdjęcia, albumów lub też spersonalizowanych prezentów w innym wydaniu.
- Tworzenie zabawek sensorycznych – podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się tworzyć zabawki sensoryczne. Przygotowali projekt swojej zabawki oraz zrealizowali go przy użyciu filcu oraz naturalnego wypełnienia (groch, cieciorka, ryż itd.).
- Batikowy obraz – na warsztatach uczestnicy wykonali batikowy materiał wielkości A4, który stworzył obraz gotowy do powieszenia na ścianie czy oknie. Motywem przewodnim były kwiaty.
- Tworzenie gier miejskich – podczas zajęć uczestnicy poznali technikę tworzenia gry miejskiej, ułożyli fabułę gry (opowiadanie wprowadzające), nauczyli się pisać „karty ról” dla postaci występujących w fabule oraz stanli się aktorami w grze. Przygotowaną grę uczestnicy zrealizowali w swojej miejscowości.
- Drama – warsztat podczas, którego uczestnicy mogli wejść w świat fikcji i wypróbowywać nowe zachowania. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalały przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach.
Materiały:
Oferta warsztatowa
Galeria
Animacja Poklatkowa
Więcej informacji:
Monika Czapka
Tel.: 605 070 042
E-mail: monika.czapka@5medium.org
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
-
Tworzenie zabawek sensorycznych
fot. Paweł Jusyn
-
Tworzenie zabawek sensorycznych
fot. Paweł Jusyn
-
Malowanie światłem
fot. Paweł Jusyn
-
Malowanie światłem
fot. Paweł Jusyn
-
Malowanie światłem
fot. Paweł Jusyn
-
Malowanie światłem
fot. Paweł Jusyn
-
Gra W królewstie Zielonki
fot. Paweł Jusyn
-
Gra W królewstie Zielonki
fot. Paweł Jusyn
-
Luksografia
fot. Monika Czapka
-
Luksografia
fot. Monika Czapka
-
Animacja poklatkowa
fot. Paweł Jusyn
-
Animacja poklatkowa
fot. Paweł Jusyn
-
Tworzenie gier w Actionbound
fot. Paweł Jusyn
-
Tworzenie gier w Actionbound
fot. Paweł Jusyn
-
Kreatywny dom
fot. Paweł Jusyn
-
Projektowanie grafik
fot. Paweł Jusyn
-
Malowanie światłem
fot. Maciej Bielec
-
Fotografia otworkowa
fot. Maciej Bielec
-
Batik
fot. Maciej Bielec
-
Batik
fot. Maciej Bielec