Projekt “Kreatywni w Fotografii” powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury lubelskiej, w obrębie której od 3 lat staramy się tworzyć cykliczne działania fotograficzne skierowane do amatorów i osób stawiających pierwsze poważne kroki w tej sztuce.
Poprzez realizację tego przedsięwzięcia chcemy ukazać fotografię jako dziedzinę rozwijającą ekspresję twórczą, wrażliwość artystyczną oraz zindywidualizowane i kreatywne myślenie. Z pomocą różnorodnych tematycznie warsztatów, spotkań i spacerów fotograficzny chcemy pokazać zarówno różne oblicza fotografii jak i samego Lublina.
W ramach naszych działań staramy się przybliżyć zarówno tradycyjne techniki fotograficzne jak i cyfrowe oraz około fotograficzne. Jednocześnie chcemy wykorzystać obraz, który jest obecnie jednym z najważniejszych i najpopularniejszych środków komunikacji społecznej do zwiększania uczestnictwa w życiu kulturalnym osób rzadko korzystających z oferty kulturalno-edukacyjnej miasta.
Mocną stroną naszych działań jest różnorodność wiekowa osób biorących w nich udział, na warsztaty zapraszamy zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Najważniejszym kryterium doboru uczestników jest chęć zdobycia nowej wiedzy i bakcyla fotograficznego!
W 2018 roku zapraszamy Was do udziału w następujących spotkaniach:
1. Solarigrafia – podczas warsztatu uczestnicy przygotują aparaty otworkowe, w których zostanie umieszczony papier światłoczuły. Tak przygotowane aparaty zostaną umieszczone w wybranych miejsca i pozostawione tam na kilka miesięcy. Efektem będzie zdjęcie z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca, które powstanie bez konieczności wywoływania go chemią.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (2 spotkania).
2. Luksografia – podczas warsztatów będziemy otrzymywać obrazy poprzez bezpośrednie naświetlanie materiałów światłoczułych, na które nałożymy wcześniej przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości, wykonamy m.in. luksograficzne wielokrotne ekspozycje.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
3. Fotografia otworkowa – warsztat poświęcony tradycyjnej technice wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura. Podczas spotkania dowiemy się w jaki sposób działa aparat otworkowy i jak go stworzyć, każdy z uczestników będzie miał również okazję przygotować własny aparat z pudełek czy też puszek, zrobić nim zdjęcie oraz wywołać je w pomieszczeniu zaaranżowanym na ciemnię fotograficzną.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
4. Podwójna ekspozycja w fotografii otworkowej – warsztat podczas, które uczestnicy dowiedzą się (oraz wykonają) w jaki sposób zrealizować zdjęcie będące wielokrotną ekspozycją przy użyciu aparatu otworkowego, stworzonego z pudełka lub puszki.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
5. Podstawy fotografii cyfrowej – podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia dobrych zdjęć, wykorzystania oświetlenia i kompozycji.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
6. Malowanie światłem – warsztat techniki fotograficznej polegającej na wykorzystywaniu długiego czasu naświetlania w aparacie oraz użyciu sztucznego światła do naświetlenia zdjęcia. To prosta technika, wymagająca głównie wyobraźni oraz podstawowych informacji na temat ustawień aparatu, ale umożliwiająca otrzymanie niezwykłych efektów świetlnych i rysowania np. w powietrzu.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
7. Fotografia nocna – w ramach spotkania uczestnicy dowiedzą się jak rozpocząć swoją przygodę z fotografią nocną, jaki sprzęt jest do tego potrzebny, o jakiej porze dnia najlepiej fotografować i jakich ustawień używać, aby ujarzmić noc na zdjęciu.
Spotkanie skierowane do młodzieży i osób dorosłych (1 spotkanie).
8. Strobing – na spotkaniu uczestnicy dowidzą się jak używać światła błyskowego. Jak ustawić aparat fotograficzny, jak wyzwalać lampy błyskowe, jakich modyfikatorów używać by uzyskać dany efekt.
Spotkanie skierowane do młodzieży i osób dorosłych (1 spotkanie).
9. Fotografia ognia – podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję w praktyczny sposób dowiedzieć się w jaki sposób wykonywać zdjęcia, na których głównym elementem będzie ogień/fireshow.
Spotkanie skierowane do różnych grup wiekowych (1 spotkanie).
10. Fotografia w podczerwieni – podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się czym charakteryzuje się fotografowanie w podczerwieni, w jaki sposób modyfikować sprzęt do tej fotografii, poznają też twórczość osób zajmujących się tą techniką.
Spotkanie skierowane do młodzieży i osób dorosłych (1 spotkanie).
11. Fotografia uliczna – podczas tego dwudniowego warsztatu, uczestnicy zostaną zapoznani ze specyfiką fotografii ulicznej zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, gdy będą musieli wyjść na ulicę i zrealizować wybrany przez prowadzącego temat.
Spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych (1 spotkanie).
12. Spacer fotograficzny „Stary Gaj” – podczas spaceru odwiedzimy Rezerwat Przyrody Stasin gdzie będziemy „polować” na wiosenne prześwity i dywany z zawilców!
13. Spacer fotograficzny „Izba Drukarstwa” – podczas spaceru odwiedzimy Izbę Drukarstwa Domu Słów.
14. Spacer fotograficzny „Panorama Lublina” – podczas spaceru będziemy fotografować panoramę Lublina z komina Elektrociepłowni Lublin-Wrotków.
14. Nocny plener fotograficzny – w ramach nocnego pleneru fotograficznego uczestnicy w sposób praktyczny poznają specyfikę fotografowania po zmierzchu, niezbędny sprzęt, dowiedzą się jak ustawiać ostrość w warunkach nocnych, jak doświetlać zdjęcia dodatkowym źródłem światła czy też jak fotografować miasto nocną (1 spotkanie)
15. Foto-konkurs – działanie przeznaczone dla uczestników warsztatów, spotkań i spacerów fotograficznych realizowanych w ramach „Kreatywnych w Fotografii”. Zwycięskie prace znajdą się na wystawie podsumowującej projekt oraz na specjalnie przygotowanych z tej okazji pocztówkach.
16. Wystawa – na zakończenie wszystkich działań zrealizowana zostanie wystawa zwycięskich prac w foto-konkursie, podczas której zaprezentujemy również wzory 2 pocztówek przygotowanych ze zdjęć uczestników.
Więcej informacji i zapisy:
Monika Czapka, monika.czapka@5medium.org, 605 070 042
Materiały:
Partner: Dom Słów
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.