Po raz siódmy zaprosiliśmy Was do udziału w warsztatach, spotkaniach, plenerach i spacerach fotograficznych. Najważniejszym kryterium doboru uczestników była chęć odkrywania różnych aspektów fotografii!
Informacje o terminach i naborze na poszczególne warsztaty i spotkania pojawiały się w aktualnościach na naszej stronie i w wydarzeniach na Facebooku.
W 2019 roku mieliście okazję wziąć udział w następujących spotkaniach:
1. Luksografia – podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się jak otrzymywać obrazy poprzez bezpośrednie naświetlanie materiałów światłoczułych (np. papieru negatywowego), na które nałożyli materiały o różnym stopniu przeźroczystości (np. liście, kwiaty).
2. Fotografia otworkowa – warsztat poświęcony był tradycyjnej technice wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób działa aparat otworkowy, jak go stworzyć, jak wykonać nim zdjęcie i je wywołać.
3. Podwójna ekspozycja w fotografii otworkowej – warsztat podczas, które uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób zrealizować zdjęcie będące wielokrotną ekspozycją przy użyciu aparatu otworkowego, stworzonego z pudełka lub puszki.
4. Malowanie światłem – warsztat techniki fotograficznej polegającej na wykorzystywaniu długiego czasu naświetlania w aparacie oraz użyciu sztucznego światła do naświetlenia zdjęcia. To prosta technika, wymagająca głównie wyobraźni oraz podstawowych informacji na temat ustawień aparatu, ale umożliwiająca otrzymanie niezwykłych efektów świetlnych i rysowania np. w powietrzu.
5. Fotografia nocna – w ramach spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak rozpocząć swoją przygodę z fotografią nocną, jaki sprzęt jest do tego potrzebny, o jakiej porze dnia najlepiej fotografować i jakich ustawień używać, aby ujarzmić noc na zdjęciu.
6. Podstawy cyfrowej obróbki zdjęć – podczas warsztatu uczestnicy mieli możliwość w praktyczny sposób dowiedzieć się jak w cyfrowej ciemni polepszać jakość wykonanych przez siebie zdjęć oraz wywoływać je i przygotowywać do wydruku.
7. Fotografia kreacyjna – spotkanie poświęcone fotografii, która nie ma za zadanie dokumentować zastanej rzeczywistości, ale ją wykreować. Omówione zostały kolejne etapy powstawania takich zdjęć: od pomysłu na scenariusz lub przynajmniej motyw przewodni sesji przez przygotowania (dobór rekwizytów itp.) i samą sesję.
8. Skanografia – podczas warsztatu uczestnicy mieli możliwość użycia nietypowych obiektów, często trójwymiarowych oraz środków technicznych wspomagających proces skanowania do stworzenia obrazów przy pomocy skanera fotograficznego.
9. Spacer Fotograficzny: Architektura Lubelskiego Centrum Konferencyjnego – wydarzenie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).
10. Spacer Fotograficzny: Panorama Lublina z Wieży Trynitarskiej – wydarzenie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).
11. Spacer Fotograficzny: Panorama Lublina z tarasu Hotelu Victoria w Lublinie – wydarzenie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy).
12. Plener Fotograficzny: Nocny Lublin.
13. Plener Fotograficzny: Stary Gaj.
14. Foto-konkurs – działanie przeznaczone dla uczestników warsztatów, spotkań i spacerów fotograficznych realizowanych w ramach „Kreatywnych w Fotografii”. Zwycięskie prace znalazły się na wystawie podsumowującej projekt.
15. Wystawa – na zakończenie wszystkich działań zrealizowana została wystawa zwycięskich prac w foto-konkursie, podczas której zaprezentowaliśmy również wzory 2 pocztówek przygotowanych ze zdjęć uczestników.
Więcej informacji i zapisy:
Monika Czapka, monika.czapka@5medium.org, 605 070 042
Materiały:
Pocztówka „Hotel Victoria w Lublinie”
Pocztówka „Lubelskie Centrum Konferencyjne”
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin.