Tylko kilkanaście procent polskich nastolatków aktywnie tworzy i przetwarza za pomocą nowoczesnych narzędzi medialnych i publikuje przygotowane treści. Jednocześnie większość najczęściej korzysta z sieci przez mobilne urządzenia dostępu, skupiając się na uczestnictwie w serwisach społecznościowych i korzystaniu z internetowej rozrywki, rozwijając specyficzny kod komunikowania i internetową kulturę „gimbazy”. Jakie kompetencje powinni posiadać młodzi ludzie, żeby aktywnie funkcjonować w poszerzonej rzeczywistości, nie tylko w subkulturowych przestrzeniach rówieśniczych? Czy dzisiejsi gimnazjaliści są w stanie wyjść poza ograniczone korzystanie z mediów i zostać w przyszłości aktywnymi, twórczymi obywatelami? Odpowiedzi na te i inne pytania zostaną udzielone podczas wykładu.
Wykład odbędzie się 9 czerwca o godz. 17.00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A).
Wstęp wolny!
Grzegorz D. Stunża – doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Na co dzień pracuję jako adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Główny obszar jego zainteresowań to szeroko rozumiana edukacja medialna. Stara się łączyć pedagogiczne poszukiwania z kulturoznawczymi inspiracjami (spędził nawet semestr na studiach II stopnia z zakresu kulturoznawstwa), zajmować nie tylko teorią i prowadzeniem badań, ale także działaniami praktycznymi i aktywistycznymi. Ostatnio fascynuje się medialabami i bierze udział w budowaniu w Medialabu Gdańsk przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Poza tym zdarza mu się współpracować jako ekspert z zakresu edukacji medialnej z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Nowoczesna Polska. (źródło: http://edukatormedialny.pl/o-projekcie/o-autorze/).
Zapraszają: Fundacja „5Medium”, Instytut Kulturoznawstwa UMCS. ACK „Chatka Żaka”.
Patronat medialny: Platforma Kultury, Radio Centrum, Życie Lublina, Edukator Medialny.
Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Wykład realizowany jest w ramach projektu „Akademia Cyfrowych Kompetencji”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.