„NIE” dla hejtu – pomyśl, zanim napiszesz

„NIE” dla hejtu – pomyśl, zanim napiszesz

Jak wiecie od samego początku zajmujecie się kwestią bezpieczeństwa w internecie. Przez lata przeprowadziliśmy setki warsztatów z dziećmi i młodzieżą dotyczące hejtu w internecie. Zdecydowanie tych lekcji zabrakło dla dorosłych.

Od kilku dni z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się w odniesieniu do osób z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2. Hejt i lincz internetowy jest niewyobrażalny. Niech niewiarygodnie wstrząsająca sprawa doktora Wojciecha Rokity da nam do myślenia.

PRZED PUBLIKACJĄ komentarza ZASTANÓW SIĘ nie 2 razy, ale przynajmniej 5!

1. Czy komentarz, których chcesz napisać powiedziałbyś drugiej osobie stojąc przed nią na żywo? Nie? Nie publikuj go!
2. Czy komentarz, który chcesz napisać oparty jest na faktach? Czy sprawdziłeś je? Nie? Nie publikuj go!
3. Czy pisząc komentarz pod podlinkowanym artykułem przeczytałeś go? Czy opierasz się tylko na jego nagłówku? Nie? Nie publikuj go!
4. Czy artykuł/mem, który przeczytałeś pochodzi z wiarygodnego źródła? Czy jesteś w stanie je sprawdzić? Nie? Nie publikuj go!
5. Czy Twoja opinia jest rzeczywiście Twoją? Czy może opartą na fali innych komentarzy? Nie? Nie publikuj go!

Pamiętajcie! Wszyscy się obecnie boimy. Wspierajmy się.
Nie przekazujmy dalej niesprawdzonych wiadomości.
Nie komentujmy hejtpostów – nawet komentując w obronie sprawiamy, że post ma coraz większy zasięg! Nie udostępniajmy go, nawet jeśli chcemy innym przekazać, że jest nieprawdziwy.

Jeśli chcecie wesprzeć osobę, która stała się ofiarą hejtu internetowego – napiszcie do niej BEZPOŚREDNIO – nie wdawajcie się w dyskusje pod postami, nie udostępniajcie artykułów, nie oznaczajcie tej osoby. Te wszystkie działania napędzają algorytmy Facebooka sprawiając, że post wyświetla się coraz większej liczbie osób.

Zgłaszajcie posty jeśli propagują nienawiść, przemoc, są nieprawdziwe – służą do tego te trzy kropeczki po prawej strony postu.

Obecna sytuacja to wielki test dla nas – wspierajmy się, bądźmy dla siebie dobrzy.

Zdjęcia pochodzi z finał projektu „Bezpieczna e-szkoła”w IV LO, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 82 w Krakowie.