Konkurs Bezpieczna e-szkoła: Wyniki

Konkurs Bezpieczna e-szkoła: Wyniki

Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczna e-szkoła V” na najciekawszy projekt zrealizowany przez uczniów i uczennice.

I miejsce – projekt DuckDuck Go Gimnazjum nr 17 im. Artura Grottgera w Krakowie

 • Projekt DuckDuck Go! jest spójny, przemyślany, wykorzystujący elementy tańca, happeningu, mamy także film i wywiady, dobrą zabawę. Dużym plusem tego projektu jest to, że nauczycielka nie ingerowała w działania młodzieży, dała im swobodę (film nie jest “poprawiany”), stając się jedynie doradczynią, nie zaś uczestniczką projektu.
 • Projekt w oryginalny sposób zajął się promocją przeglądarki. Połączenie działań w sieci i niezapośredniczonych medialnie wydawało się przemyślane i czuło się twórczą energię.
 • Relacja z projektu jest spójna, pokazuje w atrakcyjny sposób wielość działań podjętych w ramach realizacji, wykorzystano zarówno filmiki, wyjście w teren jak i działania happeningowe na terenie szkoły. Całość opisana jasno, spójnie, obszernie, zachęcająco, z wykazaniem znaczenia poszczególnych etapów projektu. Relacja napisana młodzieżowym językiem.
 •  Świetny dobór metody oraz skupienie na jednym, konkretnym problemie i promocji rozwiązania (część dot. duckduckgo). Atrakcyjna forma wykonania i dokumentacji (filmy).

II miejsce –Ty też powiedz STOP,  II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

 • Drugie miejsce to film Ty też powiedz STOP za bardzo dobry scenariusz, jego niedosłowność, operowanie symboliką.
 • Film przygotowany według przemyślanego pomysłu. Jako widz, czułem się poważnie potraktowany. Brak tutaj działania “na szybko” przy użyciu przypadkowych środków wyrazu. 
 • Ciekawe i unikatowe połączenie teatru, sali szkolnej z filmem. Dynamiczny i przejmujący. Szczery i pokazujący problem w przemyślany sposób, komentowany na youtube, powodujący dyskusje, wygląda jak profesjonalny film kampanii. A jednocześnie zachowuje młodzieżową prostotę i oddanie sprawie.
 • Ciekawy scenariusz i atrakcyjne, wciągające wykonanie filmu (jest też odpowiednio krótki i ma wiralny potencjał). Ciekawe wykorzystanie w filmie prostej symboliki i klimatu szkoły czy nawet ćwiczenia ze szkolnego teatru.

 

III miejsce –  W sidłach naiwności, II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim

 • Za widoczne zaangażowanie w stworzenie scenariusza i pracę montażystów, za wnikliwe i przeszywające pokazywanie tego o czym się nie mówi otwarcie.
 • Rozbudowany scenariusz, dobra jakość obrazów i zaangażowanie uczestniczek oraz uczestników. Film mógłby być krótszy i bardziej dynamiczny,
 • Trzecie miejsce dla filmu W sidłach naiwności za dość dopracowny scenariusz, z fabułą, spójną akcją. Doceniam nie tylko nakręcenie takiego filmu, ale też sam montaż – świetny, bez błędów.

 

Najciekawszy reportaż – Szymon Gumiela (Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie)

Wyróżnienia:

 1. Nagroda publiczności: II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
 2. Najlepsza promocja: (ex aequo): Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Boya- Żeleńskiego w Krakowie oraz IV Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Rzeszowie
 3. Najciekawsza dokumentacja dokumentacja: Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie
 4. Zastosowanie nowatorskich technik: Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Boya- Żeleńskiego w Krakowie
 5. Największa liczba zaangażowanych sojuszników: Gimnazjum nr 17 im. Artura Grottgera w Krakowie

 

Komisja:

Małgorzata Bazan – kończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowe Studia Edytorskie, Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk, Podyplomowe Studia dla nauczycieli „Start!” w  Warszawskiej Szkole Filmowej, Niestacjonarne Studia Doktorancie w Polskiej Akademii Nauk.  Nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze w warszawskich liceach: im. Klementyny Hoffmanowej i Liceum Filmowym.  Współpracowała ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty,  Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie (konsultacja podstawy programowej dla ogólnopolskiego projektu „Lekcja w Kinie”),  Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (prowadzenie zajęć z edukacji filmowej). Autorka scenariuszy lekcji w  ramach projektu „Filmoteka Szkolna” prowadzonego przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Konsultantka merytoryczna Fundacji Akcja Animacja. Metodyczka w Stowarzyszeniu IRO (stworzenie programu nauczania języka polskiego w klasach 4-6).

Ewelina Jurasz – dyrektorka Domu Kultury w Boguchwale. Absolwentka kulturoznawstwa (teatrolog i krytyk sztuki) w UMCS oraz zarządzania na Politechnice Rzeszowskiej, animatorka kultury pracująca z młodzieżą od 2009 r., recytatorka, prezeska Fundacji Monmonde. W latach 2013-2015. pracowała w Estradzie Rzeszowskiej, kierując Rzeszowskim Inkubatorem Kultury. Jest konsultantką regionalną programu Erasmus+ Młodzież na lata 2015-2017. Zrealizowała szereg autorskich projektów angażujących środowisko akademickie, społeczności lokalne, szkoły, domy kultury, seniorów. W tym najcenniejsze doświadczenie przyniosły: Across The Skyline, Akcja – Start!, Nie do wiary! To tatary?, Młodzież (dla) Miasta (dwie edycje) oraz LOkomotywy, w ramach których wspierała w realizacji pierwszych inicjatyw kulturalnych łącznie 21 szkół średnich z Rzeszowa, Lublina, Jarosława i Mielca, łącznie ponad 220 uczniów i 20 nauczycieli. Dla instytucji kultury stworzyła program budowania relacji i wymiany kompetencji pomiędzy pracownikami, a studentami w ramach projektów ASYstentów Dzielnicy (2013 Lublin) i ich kontynuacji Rzeszowskich ASów (2014 Rzeszów). Zawodowo rozwija się w obszarze wprowadzania zmiany w zarządzaniu instytucjami kultury, otwierania ich na potrzeby lokalne i oddolne inicjatywy, rozwijania i sieciowania kadr kultury.

Grzegorz Stunża – adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Asystent koordynatora w projektach „Dzieci sieci” i „Dzieci sieci 2.0″. Współtworzy Medialab Gdańsk. Współpracuje z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku i Fundacją Nowoczesna Polska. Prowadzi blog „Edukator Medialny”.

Kamil Śliwowski – animator i trener edukacji medialnej. Od 7 lat zajmuje się promocją i wdrażaniem otwartych zasobów edukacyjnych w organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury i edukacji. Pracuje w Fundacji Panoptykon gdzie koordynuje projektu edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Ekspert programu Kadra Kultury (NCK), współpracuje z Centrum Cyfrowym, Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzi zajęcia z zastosowania nowych technologii w naukach humanistycznych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Założył i prowadzi serwis o otwartych zasobach edukacyjnych (www.otwartezasoby.pl).

Projekt „Bezpieczna e-szkoła V″ zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.