Finał Olimpiady Cyfrowej

Finał Olimpiady Cyfrowej

Przez cały weekend (20-21 kwietnia) licealiści z całego kraju walczyli o tytuł laureata Olimpiady Cyfrowej, ogólnopolskiego konkursu kompetencji medialnych i cyfrowych. Finałowa dwudziestka została wyłoniona spośród ponad trzech tysięcy uczestników. Motywem przewodnim Olimpiady było kreatywne korzystanie z mediów. Na zawody finałowe złożył się egzamin pisemny, praca indywidualna nad scenariuszem zajęć o pluralizmie mediów oraz prezentacje przed Komitetem Głównym Olimpiady.

Zwycięzcą został Albert Lewandowski z VIII LO w Krakowie. Drugie miejsce zdobył Hubert Oleksiak z VI LO w Gdyni, a III Maciej Kaszkowiak z Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach. Wszyscy otrzymali m.in. indeksy na studia w Collegium Civitas.

Olimpiada jest konkursem interdyscyplinarnym, zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników i twórców mediów cyfrowych. W trakcie konkursu sprawdzane są kompetencje medialne i cyfrowe młodych ludzi: ich zdolność do krytycznego odbioru informacji i rozumienie języka mediów, sprawność w dbaniu o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów, a także w przemyślany sposób kształtują swój wizerunek i relacje w internecie.

Organizatorem Olimpiady jest fundacja Nowoczesna Polska, która od ponad dekady wzmacnia kompetencje medialne i cyfrowe Polaków. Głównym partnerem merytorycznym jest Collegium Civitas.

Patronat honorowy: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Szerokie Porozumienie na rzecz umiejętności cyfrowych w Polsce, NASK, Koalicja Edukacji Medialnej i Cyfrowej.

Partnerzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Evens, Fundacja Orange, Fundacja Panoptykon, Fundacja „5Medium”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, IEMiD – UKSW.

Patroni medialni: IT Szkoła, Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Edukator Medialny, Radio Kampus, OCDN.

Patron technologiczny: ICM Projekt finansowany jest ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji na stronie Olimpiady: http://olimpiadacyfrowa.pl/